top of page

SANAL

Artisan

Cafe

barista.

Be naive and enjoy the simplicity..

Kahvenizi Nasıl Alırdınız? 

Hayalinize konsantre olup, onu gerçeğe dönüştürecek bir kahve mi istersiniz?

YOKSA

İçinizdeki 'Mutlu Çocuğa' sıcak çikolata mı ısmarlasanız?

Tarifler BURADA!

Tatması Sizden 

Anlatması Bizden...

Pour-over Coffee 

'Pour over' veya 'hand drip coffee', 'coffee dripper' daha iyi kahve demlediği ispatlanmış geleneksel bir tekniktir. Diğer pek çok yönteme göre sert tatta bir aromaya ulaşmanızı sağlar. 

 

Demleme işlemi, bir düğmeye basmaktan biraz daha zahmetli olan bu yöntemde 'chemex', cafe'lerde en sıklıkla rastlanan 'coffee maker'dır. Pot'un tamamını doldursanız dahi, elde edeceğiniz kahve birkaç kişiliktir. 

Birkaç Adımda Kahvenizi Yapın! 

 • Fincan başına 200-400 ml su

 • Kişi başı ortalama 15-20 g çekilmiş kahve

 • 1 fincan için ortalama 1-1,5 yemek kaşığı kahve

 • Chemex kullanıyorsanız filtre kağıdını yerleştirmeden önce chemx'inizi sıcak sudan geçirin.

 • Chemex yerine seramik dripper da kullanabilirsiniz.

 • Çektiğiniz kahveyi filtreye döktükten sonra, kaynatmış olduğunuz suyu hazne ortasından başlayarak dairesel hareketle, filtre kağıdı çevreleyecek şekilde ıslatın. 

 • 30 sn kadar kahvenin köpürmesini keyifle izleyin.' Bu süreç, kahveye sıcak su dökmenizle başlayan gaz çıkış sürecidir. Coffee Bloom olarak adlandırılır. 

 • Aynı aşamayı bu sefer, kahve üzerini kaynamış su dolduracak şekilde tekrarlayın. 

 • Ortalama 4-6 dk içerisinde kahveniz hazır!

Püf Noktalar:

 

 • Kullandığınız suyun distile su olmamasına dikkat edin. Fazla yumuşak bir su, ideal kahveye ulaşmanızı zorlaştırır.

 • Kahvenizin miktarını ayarlarken bonkör olun. Sert kahve yapmak zordur ancak sulandırarak tadını yumuşatmak her zaman mümkündür.

 • Kahveniz ne kadar tazeyse, bloom sürecinde gaz çıkışı o kadar fazla ve hızlıdır. Yine de bazı sert kahvelerde degassing süreci daha kısadır. 

 

HERŞEY O KÜÇÜK FİNCANLA BAŞLADI

Bir fincana sığan o mucizevi sıcak ya da soğuk ‘artisan’ içecek, zaman içerisinde gerek edebi sohbetlerde nice sanatçılara, gerekse masa başı çalışanları ya da bilim insanlarına ilham vermiştir.

 

Bir kahve severi tanımak kolaydır. Yaşama olan olumlu bakışı ve hayatı algılayışı ile mutlaka çevresine pozitif enerji saçar. Belki de sırf bu yüzden anda yaşar. Gittiği her yerde ardında bir kahve kokusu bırakır...

‘Demleme’ kelimesi ona çay değil, kahveyi hatırlatır...Elektrikli bir kahve makinasından çıkan enerjiyi, bedeninden uzak tutmak bir hayat felsefesidir.

 

Onları ‘kahve snob’ları olarak görenlere inat, hayata tutkuyla bağlı, yaşamı seven, her daim üreten ve tercih ettikleri kahve çekirdeği gibi, kendileri de ‘kalite’li insanlardır.

 

İyi kahveyi kokusundan, onları duruşlarından tanırsınız!

 

 

 

Yeşil çekirdeğin serüveni, kimyasal ve fiziksel olarak uğradığı değişim süreciyle başladı...Kavurma işlemi sonrası, yeşil çekirdek kahveye özgü aromasına ulaştı. 

Kavrulmamış çekirdek her ne kadar kafein, asit, protein ve şekerler içerse de, ancak kavrulma sonrası 'single-origin' olarak bilinen aromaya ulaşır ve sadece 'nitelikli' kahve servisi yapan  coffee shop'larda bu çekirdeği bulabilirsiniz..

Kahve kavurma işlemi ilk defa Osmanlı'da 15. yy'da kullanılmış bir tekniktir. 1950'lerde dünya genelinde 'instant' kahvenin popüler olmasıyla, çekirdek varyetesindeki çeşitlilik ticari anlamda ancak 1970'lerde mümkün olmuştur. Nihayet 1980 ve 90'larda gurme anlayış dünyaya hakim olmaya başlamıştır. 

Kahve Kavurma

Coffee Roasting 

bottom of page